Světový a český patent FN® z Kamenných Žehrovic

Fasádní ochranné systémy s ochrannou značkou FN® jsou patentově chráněné v řadě zemí světa. Za jejich vznikem stojí Jan Procházka, který 20 let sbíral zkušenosti s nanotechnologiemi v USA. Po návratu do Česka vstoupil v Kamenných Žehrovicích do firmy Advanced Materials – JTJ, jež mezi jiným přivedla na světlo světa i přelomové baterie HE3DA a právě zmíněnou unikátní fotokatalytickou ochranu fasád a intermeiérů. J. procházka je autorem desítek patentů a za svoji vědeckou činnost byl vyznamenán prezidentem republiky Medailí za zásluhy o stát I stupně a Senát Parlementu ČR ocenil jeho vědeckou práci udělením stříbrné medaile.

O tom, jak fotokatalytické materiály od této firmy fungují, se může přesvědčit na pražském Barrandově každý. Již od roku 2014 tam betonové protihlukové bariéry u výpadovky krášlí velká bílá pole. Stále bílá jsou proto, že jsou natřené ochranou od Procházkovy firmy Advanced Materials JTJ. Veškerý ostatní beton bariér je špinavě šedý, jak se dá u výpadovky očekávat. Stejný zážitek mají již od roku 2012 také obyvatelé komplexu Villa Bianca, který leží v rušné ulici Pod kaštany v Praze 6. Naše společnost Fasádní servis realizovala v roce 2015 fotokatalytickou ochranu například na bytovém komplexu v pražské ulici Nad Okrouhlíkem a dalších několika bytových domech.

Český vynález vyžití fotokatalýzy pro ochranu fasád od společnost Advanced Materials JTJ je jediný výrobek na trhu, který nejen poskytuje ochranu proti všem degradačním vlivům, ale přináší zásadní oživení vzhledu ošetřené fasády a její vysokou stálobarevnost.

Výrobky firmy Advanced Materials-JTJ prošly více než desetiletým testováním v praxi a fungují dlouhodobě. Na jejich funkci se lze plně spolehnout po dobu desetileté záruky a jejich očekávaná životnost je mnohem vyšší. Tato česká technologie je kontrastem pro mnoho asijských výrobků na trhu na bázi sol-gel, které fungují dočasně se zárukou typicky pouhé dva roky. Firma připravila pro zákazníky 400 barevných odstínů, které jsou probarvené anorganickými pigmenty a umožňují tak skutečně zásadně zlepšit vzhled starší fasády po jejím vyčištění.

Advanced Materials-JTJ se může pochlubit, že jejich výrobky vznikají ve spolupráci s Akademií věd České republiky, VŠCHT a mnoha dalších vědeckých institucí u nás i ve světě. Byl tak vyvinut systém, který má téměř stoprocentní účinnost, ve srovnání s čistým katalyzátorem, a representuje světovou špičku.

Původní text v PDF

Český_patent_ochrany_fasády_FN